Dom dla dzieci w Yaounde

Nasz ośrodek, Foyer St. Dominique, to dwa domy dla dzieci, zlokalizowane w Yaounde, stolicy Kamerunu. Do pierwszego wprowadziliśmy się w 2011 r. (wcześniej wynajmowaliśmy pomieszczenia na naszą działalność). Drugi zaś powstał niedawno, w 2013 r., i czeka na wyposażenie pokoi, aby dzieciaki mogły w nim zamieszkać w odpowiednich warunkach. Oba domy wybudowane są wg tego samego planu i posiadają po 11 pokoi, a w każdym może zamieszkać 3 dzieci.

Nasz Dom Dziecka ma dostęp do energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji, co stanowi bardzo wysoki standard, jak na kameruńskie warunki. Teren, na którym znajdują się domy, jest ogrodzony, dzięki czemu domownicy mogą czuć się bezpiecznie. Codzienne sprawne funkcjonowanie Foyer wspomagają Marianne i Achille, kucharka Jeanne, powszechnie nazywana przez nas Jaśką, a od niedawna także Adèle - nauczycielka, która przychodzi po południu pomagać w nauce tym dzieciom, które mają z czymś kłopot.

W domu obecnie mieszka ok. 30 dzieci. Około, ponieważ sytuacja w domu jest dynamiczna: jeśli warunki materialne rodziny poprawiają się, dziecko mieszkające w naszym domu, wraca do swoich bliskich, jednak częściej zdarza się, że w kryzysowej sytuacji to my musimy przyjąć kolejne dziecko, nawet jeśli dom już pęka w szwach. Po prostu nawet najskromniejsze warunki w Foyer będą dla niego i tak lepsze od tego, co może mu zapewnić rodzina.